Затребуваність полікарбонату обумовлена його відмінними технічними та експлуатаційними якостями. Широка сфера застосування матеріалу – від приватного домобудування до багатьох галузей промисловості, робить продукцію лідером з продажу. Її використовують при облаштуванні господарських будівель, веранд, навісів, світлопрозорих покриттів та конструкцій різного призначення. Але щоб вони прослужили довго і надійно, потрібно грамотно зробити монтаж полікарбонату.
Нюанси монтажу полікарбонату
Монтаж полікарбонатних листів потребує професійного підходу. Але за великого бажання роботу можна зробити і своїми руками. Листи монтуються по-різному, виходячи з виду споруди, методів фіксації типу каркасу. Для правильного монтажу будуть потрібні спеціальні профілі (полікарбонатні, алюмінієві), герметизуючі, перфоровані стрічки, термошайби та інше. Матеріал добре ріжеться і піддається свердлінню. При грамотному підході він не створить особливих проблем в установці. Монтажні роботи зі встановлення листів складаються з підготовчого та основного етапів.
Підготовка
Листовий полікарбонат можна встановлювати у конструкціях вертикального, горизонтального, аркового типу. Перед монтажем варто уважно ознайомитись із технологією кріплення панелей. Далі готується сам матеріал, інструменти та комплектуючі.
Листи полікарбонату продаються із заводською плівкою. Вона наклеюється на зовнішній стороні, де розташований шар, що захищає виріб від ультрафіолету. Прибрати плівку можна після встановлення панелей.
Витратні матеріали, комплектуючі, інструменти
Для роботи необхідно мати такі інструменти, що комплектують, витратні матеріали:
- Ножівка – підходить для панелей товщиною менше 1,0 см. Товстіші полотна краще розрізати циркуляркою.
- Профілі – можуть бути нероз’ємними, роз’ємними, алюмінієвими, полікарбонатними, коньковими, кутовими, фігурними. Вибір комплектуючих роблять залежно від типу будівлі.
- Також можуть знадобитися шуруповерт, молоток, з металовиробів – цвяхи (оцинковані), шурупи.
- Для фіксації полікарбонату до каркаса можна застосовувати металовироби з термошайбами.
Більш надійне кріплення забезпечується застосуванням клею (атмосферного) полікарбонату, виготовленого на основі силіконового компонента.
Різка листів
Стандартний розмір полікарбонату становить 6,0 м, 12,0 м. У будь-якому випадку листи доведеться різати під розміри конструкції. Для продовження терміну служби виробів необхідно дуже акуратно проводити цю процедуру. При розрізанні листів потрібно стежити, щоб не було пошкоджено захисну плівку та торці. Після закінчення роботи потрібно очистити внутрішні порожнечі від стружки. Інакше тут надалі накопичуватиметься конденсат.
Герметизація
Перед встановленням полікарбонату необхідно ретельно загерметизувати верхні торці. Для цього краще використовувати алюмінієву стрічку, що захистить листи від атмосферних впливів, продовжить термін експлуатації будівлі. На нижній торець укладають стрічку із перфорацією. Зверху на неї встановлюється профіль.
Свердління отворів
Для міцного монтажу полікарбонату потрібно правильно просвердлити отвори у листах. Коли діаметр отвору менше 3 мм, відступати від краю полотна необхідно і більше 2 см. Свердління проводиться стандартними свердлами для дерева на невеликій швидкості. Температуру в зоні просвердлювання необхідно постійно контролювати.
Використання термошайб
Для фіксації полікарбонату до профілів застосовуються шурупи з термошайбами. Конструкція термошайби складається з:
- Шайби із пластику, що має опуклу конфігурацію (з ніжкою, без ніжки);
- Кільця ущільнювача з полімерного еластичного матеріалу;
- Заглушки
Метиз забезпечує надійніше прилягання полотна до каркаса. Вода не потрапляє всередину, конструкція виглядає естетичнішою. Термошайби краще підбирати за кольором тон панелей. Вони більш надійні, ніж нержавіючі, з оцинковкою або поліпропіленові комплектуючі.
Орієнтація полотен
Для грамотного монтажу полікарбонату потрібно правильно підібрати розташування панелей. При виконанні проекту звертається увага на орієнтацію ребер жорсткості. Вони розташовуються так, щоб була можливість виведення конденсату, що утворився назовні будівлі. Тобто, в скатній конструкції вони прямують вздовж ухилу, горизонтальної – горизонтально, в арочній – по дузі.
Монтаж панелей
Залежно від типу конструкції листи полікарбонату можуть монтуватися в горизонтальному, вертикальному положенні по дузі (арка). Кожен розташування має свої особливості установки. Також технологія монтажу панелей буде різнитися в залежності від матеріалу профілю, що застосовується.
Горизонтальні конструкції
Панелі із полікарбонату укладають горизонтально на плоскі малоухильні (не більше 40 градусів) поверхні. Вони повинні витримувати значні навантаження в холодну пору від шару снігу. Мінімальний ухил таких дахів має становити 5 градусів.
Коли листи вставляються в рами, то, виходячи з їхньої товщини, враховується коефіцієнт лінійного розширення матеріалу. Як профіль тут краще використовувати комплектуючі з алюмінію. Відстань між кроквами даху має бути не більше 2,1 м. Місце стикування панелей необхідно розташовувати в центрі опорного елемента.
Верхню частину каркаса вмонтовують після встановлення полікарбонату. Для кращої герметичності будови шви варто обробити мастикою. Монтаж листів проводиться із зазором 5 мм. Це необхідно для можливості розширення панелей під час нагрівання. Після роботи на краях конструкції ставляться обмежувачі. Їх фіксують за допомогою заклепок.
Арочні конструкції
Виняткова гнучкість полікарбонату сприяє поширенню арочних конструкцій з цього матеріалу. Його можна встановлювати на будь-який вид каркасу. Але тут необхідно враховувати деякі нюанси:
- Вигинання панелей проводиться вздовж ребер жорсткості.
- Для арочних покриттів краще підійде полікарбонатний профіль притискної конструкції.
- Мінімальний радіус згинання вказується підприємством-виробником продукції.
Але якщо використовується алюмінієві профільні деталі, то радіус кривизни беруть трохи менше за радіус самої арки.